Про витоки класичного танцю Китаю, про три його головні складові, та інші особливості розповідають професіонали — викладачі коледжу «Фейтянь», а також танцюристи Shen Yun — творчого колективу, який за допомогою танцю представляє класичну культуру Китаю.

На виступі творчого колективу Shen Yun

На виступі творчого колективу Shen Yun. Фото з www.shenyunperformingarts.org

«Історія класичного китайського танцю налічує кілька тисячоліть. У свята він був частиною як народних гулянь, так і імператорських прийомів», — розповідає Суе Го, віце-президент «Коледжу мистецтв «Фейтянь»».

«Коли люди були щасливі, рухи їхніх рук і ніг перетворювалися на танок, — говорить І Цао, екс-голова суддівської комісії Міжнародного конкурсу класичного китайського танцю.

На виступі творчого колективу Shen Yun

На виступі творчого колективу Shen Yun. Фото з www.shenyunperformingarts.org


Протягом 5-ти тисяч років розвитку китайської цивілізації численні традиційні види мистецтв були взаємопов’язані: бойові мистецтва, акробатика, народні танці. Всі вони мають щось спільне…

Сучасна художниця Чжан Цуйїн, що малює в традиційному стилі «го -хуа», передає у своїй картині пластику класичного танцю, залишивши глядачеві простір для уяви

Сучасна художниця Чжан Цуйїн, що малює в традиційному стилі «го -хуа», передає у своїй картині пластику класичного танцю, залишивши глядачеві простір для уяви. Зображення з http://www.pureinsight.ru/content/view/747/46/

Тренування танцюристів

«Процес тренувань для кожного танцюриста є вкрай напруженим, — ділиться Юнчіа Чень, менеджер дочірньої компанії, хореограф, ведучий танцюрист Shen Yun Performing Arts*, — щоб досягти високого рівня, відповідного для виходу на сцену, необхідно навчатися 6 років. Навчання в коледжі займає 10 років. Це довгий процес».

«Є ранкові тренування, тренування основних навичок, репетиції. — Розповідає Гу Юнь, викладач танців Shen Yun Performing Arts. — Кожен день ти танцюєш як мінімум по 7–8 годин. Кожен день ти встаєш рано вранці і починаєш працювати — і так день за днем, рік за роком».

Тренування танцюристів

Тренування танцюристів. Фото з www.shenyunperformingarts.org

<Головні елементи класичного китайського танцю

У китайському класичному танці (кит.中国古典舞, вимова по Палладію: чжунго гудянь у) фахівці виділяють такі головні складові:

— «техніка» або «майстерність» (кит.技巧) — увесь набір акробатичних прийомів;
— «фізична форма» (кит.身法) — техніка відпрацювання кожного елементу руху;
— «манера подачі» (кит.身韵) — особливий темперамент танцюриста.

Китайський класичний танець

Китайський класичний танець. Фото з www.shenyunperformingarts.org

Техніка танцю

Техніка китайського традиційного танцю включає в себе численні серії стрибків, переворотів і складних акробатичних елементів.

«Є багато переворотів і акробатичних елементів — найрізноманітніших. Подібного немає в інших танцювальних стилях», — розповідає про технічну майстерність у танці пан Юнчіа Чень.

Юнчіа Чень виступає на концерті Shen Yun

Юнчіа Чень виступає на концерті Shen Yun. Фото з www.shenyunperformingarts.org

Пан Гу Юнь: «Техніки китайського класичного танцю добре передавалися насамперед як елемент культури. У традиційній китайській культурі бойове і не бойове мистецтво були взаємопов’язаними.

У військових мистецтвах є прийоми нанесення ударів, перевороти, що прийшли з давніх битв. Вони застосовувалися для відбиття ударів і т п. Усе це найбільш класичні способи використання сили. У процесі передачі з покоління в покоління їх усе менше використовували для бою, а все більше для артистичних виступів при дворі імператора. З часом артистична сторона стала переважати, і ці прийоми стали невід’ємною частиною традиційного китайського танцю».

Фізична форма

«[Фізична] форма, про яку ми говоримо, якщо виразити її словами — це «методика». Наприклад, те, яким способом ваша рука прямує вгору, як рука описує коло, як вона йде вниз, як при цьому рухається тіло — голова, руки й очі, як діє дихання і, нарешті, де його [дихання] потрібно затримати і-де можна розслабитися. Це методика всього [танцювального] процесу», — пояснює Мішель Жень, менеджер дочірньої компанії, хореограф, ведуча танцівниця Shen Yun Performing Arts.

Мішель Жень на виступах трупи Shen Yun

Мішель Жень на виступах трупи Shen Yun. Фото з www.shenyunperformingarts.org

Пан Гу Юнь: «Класичний китайський танець надає особливого значення повній узгодженості тіла за допомогою ключових прийомів: обертань, нахилів, заокруглень, згинань».

Пан Юнчіа Чень: «Ми надаємо значення так званому округленню. У східній філософії наголошується, що «краса в округлості». Рухи повинні йти по круговій траєкторії: округлі і наповнені. Це відрізняється від балету, в якому акцент робиться на прямих, а не вигнутих лініях. Головним чином, це виходить з культурної основи. Різні стилі танцю відображають сутність культури відповідних націй і регіонів** .

Пані І Цао: «[Фізична] форма — це траєкторія самого руху».

Манера подачі

Те, що остаточно виводить класичний китайський танець на інший рівень, це манера подачі.

Пан Гу Юнь: «Манера подачі — це особливий темперамент, з яким виконується китайський класичний танець. Це почуття естетики, яке породжується культурою. Коли ви представляєте культуру своєї нації, ви відображаєте її внутрішній темперамент».

Пан Юнчіа Чень: «Коли танцюрист рухається, акцент — на внутрішній енергетиці, що пов’язана з диханням. Дихання направляє тіло».

Пані Мішель Жень: «Наприклад, Мулан – дуже виразний персонаж: на полі бою вона жінка-генерал. І її рухи виказують силу і благородство жінки-генерала [показує]. Однак той самий рух, коли вона виконує його, піклуючись про літнього батька, це вже рух скромної юної дівчини. Внутрішній зміст [одного і того ж руху] може бути абсолютно різним».

«Відтворення різних персонажів, чоловіків, жінок вимагають різних форм артистичності. Наприклад, у виступі «Відданість Юе Фея*» (номер Shen Yun) рухи матері Юе Фея дуже витончені. Коли вона піднімає руки свого сина, ви відчуваєте, що ніби ця сцена повертає вас у той час, коли Юе Фей був немовлям і мати заколисувала його на руках. — Пояснює пані І Цао. — Рухи тут — відображення глибокої любові матері до своєї дитини».

Протягом століть китайський танець збагачувався стилями різних династій. Створювалася велика система з колосальною різноманітністю рухів. Роки йшли, і словник танцювальної мови продовжував розширюватися. Технічна майстерність, фізична форма і манера подачі — пов’язані воєдино вони роблять класичний китайський танець однією з найбагатших, виразних і одночасно найбільш трудомістких форм мистецтва у світі.

Положення китайського класичного танцю

Протягом століть через класичний танець китайці висловлювали традиційні цінності, такі як «повага до небес», ідеали моральності, а також віра в те, що «за добро відплатиться добром, а за зло буде кара». Китайський танець використовувався для втілення ідеалів доброти, честі, етичності, мудрості і щирості. У класичному танці присутня напориста сила чоловіків і м’яка витонченість жінок. Те, що він показував, було щирим і ясним.

Однак останні десятиліття це положення змінилося.

«Після [закінчення] «культурної революції» здавалося, що китайський класичний танець існує, але насправді його внутрішній зміст було замінено вихвалянням комунізму. Все було пронизане революцією, боротьбою, насильством. Це повністю відрізнялося від класичного танцю.

Насправді, [материковий] Китай щорічно випускає багато хороших танцюристів, але вони змушені виконувати ті речі. — Розповідає пан Юнчіа Чень. — Я дійсно жалкую, що багато танцюристів у Китаї не можуть танцювати справжній традиційний танець, подібно до того, як це роблять артисти Шень Юнь».

Пані Суо Ге: «Сьогодні музика і танець прагнуть бути сучасними. Вони потурають аудиторії і виконують усе, що продається».

Пан Юнчіа Чень: «Я навчався класичному китайському танцю в Китаї. Багато людей кажуть, що вони виконавці класичного танцю, але їхні форми вираження і руху, в дійсності, зазнали сильного впливу сучасного танцю.

Я намагався танцювати ці речі. Вони не несуть ніякої традиційної естетичної цінності».

Пан Гу Юнь: «У нинішньому [материковому] Китаї Інтернет зазнає цензури і численні веб-сайти заблоковані. Це змушує нас, китайців, заздрити відкритості Заходу. Тому кожен намагається перейняти стиль і тенденції західного суспільства».

Пані Суо Ге: «Звичайно, завжди були артисти, які просували класичний танець.

З давнини найвидатнішими артистами були ті, хто, насамперед, дотримувався моральний принципів. Таких людей не так просто збити з правильного шляху зовнішніми впливами, славою чи вигодою. Вони завжди вкладають свої серця в те, що роблять».

Китайський класичний танець

Китайський класичний танець. Фото з www.shenyunperformingarts.org

Класичний китайський танець настільки виразний, що здатен передати 5-ти тисячолітню історію китайського народу, захоплюючу історію, повну трагедій і драм, величі й надій. Класичний китайський танець — це частина культурної спадщини всього людства, найчистіша форма, справжній подарунок Небес!

Читайте по темі: Відгук про концерт Shen Yun

*Shen Yun Performing Arts (кит.神韵 艺术团) — молода нью-йоркська компанія, що набирає популярність. Має 3 гастрольні трупи, які щорічно дають концерти по всьому світу.
**Китай — багатонаціональна країна, в якій співіснують понад 50 національностей, найбільшою з яких є національність Хань.

За матеріалами:

Оригінальне відео китайською мовою з офіційного сайту Shen Yun

Той же повний відеоматеріал перекладений російською дивіться нижче.

Автор: Євген Верес